پاورپوینت آماده; سندرم روده تحريك پذير 9 اسلاید (2)

پاورپوینت آماده; سندرم روده تحريك پذير 9 اسلاید (2)

پاورپوینت آماده;  سندرم روده تحريك پذير 9 اسلاید (2)

مطالب اسلایدهای ابتدایی این پاورپوینت به شرح زیر است

 


تعداد اسلاید : 9 اسلاید

سندرم روده تحريك پذير استاد: سرکار خانم حسینی دانشجو: اکرم نژادحسن سندرم روده تحريك پذير سندرم روده تحریک پذیر یا به اختصار IBS مشکلی است که عمدتاً روده بزرگ را تحت تأثیر قرارمی دهد. روده بزرگ بخشی از دستگاه گوارش است که مدفوع را ساخته و ذخیره می نماید. مثلاً سندرم روده تحریک پذیر باعث گرفتگی، آروق زدن، دفع گاز، اسهال و یبوست می شود. در سندرم روده تحریک پذیر اعصاب و عضلات روده بیش از حد حساس هستند. مثلاً زمانی که غذا میخورید عضلات بیش از حد لازم منقبض می شوند. این انقباضات می توانند منجر به گرفتگی روده ها و اسهال حین غذا خوردن یا مدت کوتاهی پس از آن شوند.
نشانه های سندرم روده تحریک پذیر چیست؟ دردهای کرامپی در ناحیه معده
اسهال و یبوست دردناک
بلغم در مدفوع
شکم متورم یا باد دار
احساسی نا تمامی دفع سندرم روده تحریک پذیر چگونه تشخیص داده می شود؟ معاینه بالینی
آزمایشات خونی
تصویر اشعه X از روده ها: این آزمایش تنقیه باریوم یا «مجموعه گوارش تحتانی» خوانده می شود. باریوم مایع غلیظی است که باعث می شود روده ها در تصویر بهتر دیده شوند. قبل از گرفتن عکس پزشک از طریق مقعد این مایع را وارد روده شما می کند.

آندوسکوپی: پزشک یک لوله نازک را در روده شما وارد می کند. این لوله دوربینی در خود دارد و بنابراین پزشک می تواندداخل روده شما را نگاه کرده و مشکل را پیدا کند. درمان سندرم روده تحريك پذير درمان ندارد اما می توانید کارهایی انجام دهید که نشانه ها را برطرف کنید. درمان می تواند شامل موارد زیر باشد:
تغییر رژیم غذایی
دارو
رهایی از استرس
بعضی غذاها سندرم روده تحريك پذير را بدتر می کنند. مانند:
غذاهای چرب مانند سرخ کردنی ها
محصولات لبنی مانند پنیر یا بستنی
شکلات
الکل
کافئین (در قهوه و بعضی نوشیدنی ها یافت می شود) و... دارو در صورت لزوم، پزشک برای کمک به برطرف شدن نشانه ها دارو تجویز می کند:
مسهل ها: برای درمان یبوست
ضد اسپاسم ها: برای کاهش انقباضات روده ای
داروهاي ضد افسردگي  برای کمک به آنها که دردهای شدید دارند