پاورپوینت آماده; معرفی 6 بنای معروف مصر 58 اسلاید

پاورپوینت آماده; معرفی 6 بنای معروف مصر 58 اسلاید

پاورپوینت آماده;  معرفی 6 بنای معروف مصر 58 اسلاید

مطالب اسلایدهای ابتدایی این پاورپوینت به شرح زیر است

 


تعداد اسلاید : 58 اسلاید

بسمه تعالی نام درس : آشنایی با معماری جهان
تحقیق در مورد : معرفی 6 بنای معروف مصراستاد : آقای مهندس صفات نام
پاییز 87 مصطبه مصریان باستان در ابتدا مردگان خود را در خانه هایشان قرار می دادند و تمامی در و پنجره های بنا را مسدود میکردند ، ولی بعدها شاهان و اشراف را در مقابر ذوذنقه شکلی بنام مصطبه دفن میکردند مصطبه واژه ای عربی است و به معنی درگاه خانه های اعراب است که به صورت سکو و نیمکت ساخته میشد .مصطبه ها اولین مانع و عاملی بودند که در برابر بیابان قد علم کردند و ارتفاع مصطبه ها معمولاً کمتر از 10 متر نبود . اولین مقابر مصطبه ای که مصریان داشتند مصطبه مصطبه مصطبه پلان مصطبه مصطبه هرم زوسر هرم زوسر درون مجموعه ای تدفينی به ابعاد 540 متر در 278 متر جای گرفته که پرستشگاههای سنگی، بناهای آيينی و حياطهايي متعدد آن را احاطه کرده است. ديواری پيرامونی به طول بيش از 6/1 کيلومتر از سنگ به بلندای 5/10 متر، مجموعه را دربر گرفته و دارای پانزده سطح فرورفته، همچون درگاه ورودی می باشد. از اين ميان، چهارده دروازه کاذب و غير واقعی اند، تنها درگاه ورودی منتهی به مجموعه در بخش جنوب شرقی ديوار پيرامونی واقع شده است.
پس از گذر از ورودی، تالاری گسترده گرديده که 54 متر طول دارد و سقفی متشکل از سنگهايي استوانه ای، شبيه به تنه درخت نخل داشت که بر ستونهايي باريک استوار بود. سطوح اين ستونها که خياره دار می باشند، کهن ترين ستونهای شناخته شده در مصر هستند. تالار ذکر شده، به حياط باز و بزرگ مجموعه منتهی می شود.
مجموعه همچنين شامل تعدادی فضای عبادتی است که ايمحوتپ سقف خيمه مانند آنها را از معماری کاخهای چوبی الهام گرفته بود. بناهای مذکور که با سنگ آهک شفاف طلايي ساخته شده اند، بر روی ديوار بيرونيشان سه نيم ستون باريک شياره دار کار شده است. 
هرم زوسر هرم زوسر هرم زوسر سایت هرم زوسر گورستان سلطنتی جیزه در قسمت کوچکی از شمال ممفیس از فلات سنگی جیزه گورستانی سلطنتی وجود دارد که از ویژگیهای آن میتوان به این موارد اشاره کرد : یک ردیف منظم از حیاطهای فرش شده با سنگ بازالت سبز رنگ ، ردیف اهرام در اندازه های کوچک و بزرگ گورهای مصطبه ای برای دفن درباریان ، سنگ های تیره و سنگ برای تشیع جنازه در معابد ، گذرهای زیر زمینی ، و نو تیز هرم که به سمت آسمان آبی و ستارگان رفته بود در این فضا پادشاهان ( فراعنه ) و همسرانشان ، شاهزادگان و شاهدخت ها در میان مبلمان طلایی ، با جواهرات گوناگون و انواع ادویه معطر دفن شده اند. سایت پلان گورستان سلطنتی جیزه سایت پلان گورستان سلطنتی جیزه مجسمه ی ابوالهول نگهبان سایت جیزه مجسمه ابوالهول از ديگر عناصر قابل ذکر در مجموعه جیزامی توان به تنديس عظيم و اعجاب آور ابوالهول (مجسمه مرگ) اشاره داشت. اين تنديس که در فاصله 400 متری از اهرام سه گانه و شمال معبد دره ای خفرع قرار دارد، بنام پاسدار و نگهبان اهرام نيز ناميده شده است.سر و قسمت جلوی مجسمه ابوالهول از تخته سنگی يکپارچه وطبيعی به طول 57 متر، عرض 6 متر و بلندای آن نيز 6/18 متر است، تراشيده شده؛ پهنای چهره حدود 4 متر و پاها و ساير قسمتهای بدن را با سـنگ چيــن و آجــر تکميل کرده اند. چهره اين